Põltsamaa loss / Põltsamaa castle Põltsamaa roosiaed / Põltsamaa rose garden Suur sild ja Põltsamaa jägi / Big bridge and River Põltsamaa Kündev Kalevipoeg Sõpruse pargis / The Son of Kalev in the Friendship park

Põltsamaa valla üldandmed

 

Rahvaarv: 10 012 (01.01.2018)
Pindala: 889,56 km²
Suurim asula: Põltsamaa linn (4001)

 

Koole: 7
Lasteaedu: 8
Külasid: 58
Huvikoole: 3

 

 

Vaata veel:

PõltsaMaale elama
Aeropanoraam Põltsamaa linnast ja lossist

 


 

 

Põltsamaa ajalugu

 

Ordulinnus

Vallutanud 13. sajandi algul Eesti, asusid nii Saksa ordu Liivimaa haru kui ka Taani kivikindlusi rajama. Ordu valduste põhjapiirile Põltsamaa jõe äärde hakati ordumeister Otto von Rodensteini juhtimisel vallikraaviga ümbritsetud laagerkastelli rajama 1272. a. Ringmüür olnud algul praegusest märksa madalam ja nii sees- kui ka väljaspool olid müüri külge ehitatud puust kaitsekäigud. Põltsamaa saksakeelseks nimeks sai Oberpahlen, Pala (Navesti) jõe tagune ala.

14. sajandil valmis linnuse idanurgas kolmekorruseline konvendihoone rüütlite eluhooneks. Hoone siseõuele avanes vaade kõigi korruste sammastatud ristikäikudest. Tulirelvade kasutuselevõtt esitas ka kindlustele uued nõudmised: nii ehitati siingi ringmüür kõrgemaks, müürisse tehti laskeavad, nurkadesse kerkisid väljast kivist ja seestpoolt puust tornid. 16. sajandil valmis suur, kuni 4 meetri paksuste müüridega suurtükitorn.

16. sajandi jooksul Vene-Poola-Rootsi sõdade käigus rünnati ja rüüstati linnust korduvalt. 1560. aastast on vanim teadaolev kirjeldus siinse kindluse lipust: sellel olnud kukk, rist ja rott.

Tuesday the 19th. Põltsamaa Muuseum 2015 - Joomla Site Templates